לוגו בית המעשר
|

רוטברש – זן מורינוס

י"ב אדר ב' התשע"ט | 19/03/2019

קיים  זן נוסף מאותו משפחה של דג הרוטברש ושם הזן הוא MARINUSSEBATES[מרינוס], צבע הדג הוא   כתום (אורנג’) לפעמים קיים מצב של נטיה קלה לאדמומיות. אף דג זה הוא דג ים הנידוג בעיקר באזור הצפוני של איסלנד כולל צפון מערב וצפון מזרח, ובקרבת מקום של כ 50 מייל מאיסלנד. וכנראה שהטפיל אינו מצוי באזור זה כפי שאינו מצוי באזור ים ברנט.

אופן הבדיקה והשימוש:

זן  זה נקי לחלוטין מטפילים חיצוניים, אולם הוא נגוע בנגיעות פנימית גבוהה של תולעים (אניסאקיס) שצבען שקוף – לבן. התולעת מסתובבת סביב עצמה ונראית כעין ספירלה, התולעת נמצאת על דופן המעיים על האיברים הפנימיים, ועל דפנות הבטן. תולעת זו אינה חודרת לתוך הבשר, אולם קיים מצב שהתולעת חודרת תחת הקרום השחור של חלל המעיים, אלא שגם אז עדיין ראש התולעת נשאר בחוץ, וניתן להבחין בה.

קודם  השימוש בדג יש לנקות את החלק הפנימי של הדג. עקב ריבוי התולעים, עדיף  להוריד את צדדי הבטן לחלוטין (כלומר את המקום שבו היה חלל המעיים לפני הוצאתו) או לחילופין לגרד היטב עם סכין כל מקום בחלל המעיים של הדג. ולהתבונן היטב שלא נותרו תולעים – (בד”כ זה קל להבחנה כיון שהתולעים הם בצבע שקוף – לבן, ודפנות הבטן הפנימיות הם בצבע שחור) – על הדפנות, או שתקועות חלקן תחת הקרום השחור.