לוגו בית המעשר
|

פסוקאי

כ' אדר ב' התשע"ט | 27/03/2019
פסוקאי בהגדלה

פסוקאי בהגדלה

פסוקאי על גבי עלי סלק

פסוקאי על גבי עלי סלק

כינת הספרים (פסוקאי)

כינת הספרים (פסוקאי)

פסוקאים בינות לגרגרי אורז

פסוקאים בינות לגרגרי אורז

הפסוקאים  הם סדרה של חרקים זעירים המונה כ-2000 מינים, קבוצה זו ניזונה מעובש ומלחות, ומצויים בכל מקום שמתפתח עובש כל שהוא וכגון בין ספרים ובטפטים ובבתים חדשים כאשר הטיח מתייבש ועוד. מינים מסויימים של פסוקאים ניזונים מגרגרי דגנים וצויים מאד במחסנים של קמח וסולת ובעיקר כשהם לחים.

הפסוקאים הם חרקים המתנועעים במהירות ובמרץ רב. צבעם של הפסוקאים הוא בדרך כלל אפור או לעיתים חום-צהוב, הראש מעוגל גופם רחב, אורכם נע בין 1 עד 3 מ”מ. גפי הפה נושכות-לועסות. יש מינים בעלי כנפים ויש מחוסרי כנפים. הזחלים של הפסוקאי הם דומים לבוגר חסר כנפיים. התפתחותם היא בדרך כלל בדרך של פרתנוגנזה (=רביית בתולין). להבדיל בין הפסוקאים לבין האקריות בולט בכך שלפסוקאים יש 8 רגלים ואילו האקריות הם בעלי 6 רגלים. כמו כן לפסוקאים יש מחושים ארוכים במיוחד. (בסדרת הפסוקאים המצויים על עלי הצמח ניתן להבחין בקלות בינם לבין הטריפסים כאשר קצה הפסוקאי הוא רחב וקצה הטריפס הוא צר ומחודד).

בחשיפה לטמפ’ של 0 מ”צ למשך 3 שעות מתים הפסוקאים. מאידך הם שורדים מצוין בטמפ’ גבוהה. כאשר רק בטמפ’ של 43 מ”צ למשך 24 שעות הפסוקאים מתים (ובלחות של 75%). סדרה זו מכונה “כיני ספרים” (Book lice) כיון שהם שוכנים בין כריכות של ספרים ישנים. והם דומים לכינים. סוג נוסף של פסוקאים מצוי על גבי עלים של עצים ועל עלים של ירקות עלים, הפסוקאים מצויים בעיקר במקום חיבור עלים לקלח כגון בסלרי, כרוב סיני ועוד. תנועתם של הפסוקאים על גבי העלה היא מהירה עד כדי ריצה. בעודם בחיים ניתן להורידם בקלות מעל גבי הצמח, אולם כשהם מתים גופם נדבק לצמח, ואינם יורדים בקלות.