לוגו בית המעשר
|

זרעית השעועית

י"ט אדר ב' התשע"ט | 26/03/2019

משפחת  הזרעיות הן מסדרת החיפושיות, ראשן מוארך ודומה לחדק קצר. כנפי-החפייה אינן מכסות את קצה הבטן. בארץ ישראל נתגלו מעל 50 מינים של זרעיות. הזחלים של הזרעיות מתפתחים בתוככי זרעי הקטניות, ולכן גודל החיפושית הוא על פי רוב בהתאם לגודל הקטנית. הידועות והמזיקות הן: זרעית האפונה, זרעית הפולים, זרעית משוננת הרגל, זרעית העדשים, זרעית התלתן, זרעית הסינית, זרעית מוכתמת, זרעית השעועית. האחרון הוא מין סגלגל מוארך, צבעו אפור צהבהב, אורך גופו עד 4 מ”מ.

זרעית סינית מגיחה מגרגרי חומוס (אוקראינה)

כפונדקאים לזרעית משמשים הרבה סוגי קטניות ביניהם: שעועית הגינה, שעועית לימה, אפונה, חומוס, עדשים. הנקבה מטילה את ביציה על תרמילים המבשילים בשדה או על הזרעים שבמחסן, ונקבה אחת מסוגלת להטיל עד 200 ביצים. בטמפרטורה גבוהה רוב הזרעיות מטילים את ביציהן כבר ביום הראשון לחייהן, ובטמפרטורה נמוכה כ – 3 ימים לאחר גיחתן. בעונות הקור שיעור התמותה גבוהה מאד לעומת עונת החום ששיעור התמותה נמוכה מאד. הביצה של הזרעית צבעה צהבהב אורכה עד 0.6 מ”מ. הזחל מעוקל, צבעו צהבהב ראשו חום כהה, אורכו עד 6 מ”מ. הגולם חום בהיר אורכו עד 4 מ”מ.
יש לציין שהזרעיות מהמינים השונים, נבדלים אחד ממשנהו בשינויי צבע או בנוכחות בליטות חדות על הרגל. ועוד, שיש בין המינים המקימים דור אחד בלבד בשנה, ויש שמקימים עד שלשה דורות בשנה. ראוי לציין שהפול מלבד הפגיעה בו של זרעית הפולים, גם זרעית מוכתמת, זרעית משוננת רגל וזרעית סינית תוקפים את הפול. ובחומוס התוקפים הם, זרעית השעועית, זרעית מוכתמת וזרעית סינית.

זרעית סינית מגיחה מגרגרי חומוס (אוקראינה)

זרעית סינית מגיחה מגרגרי חומוס (אוקראינה)