לוגו בית המעשר
|

אפרסק / נקטרינה

י"ח אדר ב' התשע"ט | 25/03/2019
בפרי האפרסק תתכן נגיעות פנימית של זחלים שהוטלו על ידי נקבת זבוב הפירות הים תיכוני, או על ידי נקבת עש המשמש (מקום ההטלה של עש המשמש ניכר ובולט יותר משל זבוב הפירות. אם כי עקיצה של עש המשמש בפירות בשילים אינה ניכרת כ”כ). במטעים מוזנחים יותר ניתן לראות פגיעה של חיפושית התסיסה (שלעיתים היא מזיק משני ולעיתים היא מזיקה ללא קשר לפגעים אחרים), לאחר חדירת החיפושית ניתן לראות את הזחלים בתוך הפרי (וכנראה בתמונה). כמו”כ תתכן נגיעות חיצונית של כנימות מגן כשצבע הפיגדיון הוא בד”כ בצבע חום, ומקום המציצה של הכנימה נראה כעין כתמים אדמדמים (ובנקטרינה צבעם גם ירקרק). בדרך כלל הכנימה נושרת ונשארים רק מקומות המציצה ואינם אסורים באכילה. במטעים שאינם מטופלים אחוזי הנגיעות גבוהים ביותר.
אופן הבדיקה והשימוש:
פרי האפרסק הנקנה בשווקים הוא מגיע בדרך כלל ממטעים מטופלים, והוא נקי יותר. יש להתבונן סביב הפרי אם ניכרים סימני מציצה של הכנימה, ובמידה ונמצאו סימנים יש להתבונן אם הכנימה נותרה בפנים (במידה ונותרה כנימה, היא אמורה לרדת בשפשוף קל). בפרי שהוא בריא (כלומר קשה ולא רך ומוסמס), החשש לנגיעות פנימית פחותה מאד, כדי לוודא שאכן כך, יש לחתוך את ראש הפרי חתך לרוחב, ולראות שאין סימני חדירה של זחלים לתוך הפרי, במידה ואין סימנים, הפרי מותר באכילה. במידה ונתגלו סימני חדירה, או לחילופין במידה והפרי רך כולו או אף בחלקו, יש לחתוך את המקום הרך ולהתבונן היטב שאין זחלים בפרי (ככלל, כאשר יש נגיעות של זחלים מקום הנגיעות הופך רך יותר וכהה יותר).
פרי ממטעים שאינם מטופלים או מחצרות הבתים, מצריך זהירות והקפדה יתירה לבדוק היטב ולהבטיח את נקיותו.
בפירות שיש סדקים או שקעים טבעיים, או שני פירות מחוברים, יש לנקות היטב את איזור החיבור או השקע, ולשוטפו היטב תחת ברז מים.

חיפושית התסיסה וזחל החיפושית [בעיגול הכחול] בנקטרינה

גבישים בתוך האפרסק, והם אינם סימן לנגיעות. למעלה מצד שמאל זחל זבוב הפירות בתוך בשר הפרי