חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

טפילים בדגים

דף בית » טפילים בדגים » רוטברש (דג אדום / red fish) - זן מנטלה
  רוטברש (דג אדום / red fish) - זן מנטלה
דג  הרוטברש מזן מנטלה, הוא דג ים הגדל ונידוג באזור הדרומי מערבי של האי איסלנד (איסלנד היא המדינה העיקרית וכמעט הבלעדית בשיווק דג זה. ברוב המקרים השיווק ממדינות אחרות מקור הדגים הוא מאיסלנד). תאריך הדיג של זן זה הוא בחודשי הקיץ (יוני, יולי, אוגוסט. אולם לפעמים תאריך הדיג מקדים לחודש מאי). כל דיג בתאריך אחר של דג הרוטברש, הוא איננו מזן זה, אלא זן אחר (מורינוס) צבע הדג נוטה לאדמדם. הדג משווק בעודו שלם וקפוא, לאחר הוצאת בני המעיים וניקוי חלקי של חלל הבטן. בארץ יש יצרנים המעבדים את הדג ומשווקים אותו כפילה, ללא עור ועצמות.
 
בדג  הרוטברש מזן מנטלה קיימת נגיעות גבוהה ביותר של טפילים חיצוניים, הנקרא: "סיפיריון לומפי" (שמו נובע מכך שהפעם הראשונה שנראה טפיל זה היה על הדג הלומפי). הטפיל "סיפיריון לומפי" הוא פרוק רגלים ובשונה מטפילים אחרים הוא גדול ביותר ומגיע עד לגודל של 5 ס"מ. נקבת הטפיל היא הפעילה, היא חודרת עם ראשה לתוך עור הדג ומתיישבת בשרירי הדג, שאר גוף הטפיל נשאר בחוץ.
 
טפיל "סיפיריון לומפי" שהוצא בשלימותו מהדג. (הצד השמאלי הוא החלק שהטפיל מחדיר לדג. כשהחלק השני נותר מחוץ לדג. בחלק זה ניתן להבחין באשכול הביצים של נקבת הטפיל).
"סיפיריון לומפי" שהוצא מדג רוטברש מזן מנטלה גם לאחר הוצאת הטפיל מקום הטפיל בדג נותר קשה
טפיל "סיפיריון לומפי" שהוצא בשלימותו מהדג. (הצד השמאלי הוא החלק שהטפיל מחדיר לדג. כשהחלק השני נותר מחוץ לדג. בחלק זה ניתן להבחין באשכול הביצים של נקבת הטפיל).
 
"סיפיריון לומפי" שהוצא מדג רוטברש מזן מנטלה גם לאחר הוצאת הטפיל מקום הטפיל בדג נותר קשה
 
טפילי סיפיריון לומפי תקועים בתוככי בשר דג רוטברש מזן מנטלה. כשלצידם טפילים שהוצאו לחלוטין מתוך הדג בשלימותם.
טפילי סיפיריון לומפי תקועים בתוככי בשר דג רוטברש מזן מנטלה. כשלצידם טפילים שהוצאו לחלוטין מתוך הדג בשלימותם.
 
רוטברש לאחר קשקוש, עדיין ניכר מקום הפציעה, בפנים נותר חלק מהטפיל
רוטברש לאחר קשקוש, עדיין ניכר מקום הפציעה, בפנים נותר חלק מהטפיל
 
תולעי "אניסאקיס" המצויים על דופן המעי, איברים פנימיים ועל דפנות בטן הדג. ולעיתים חודרים לקרום השחור המכסה את דפנות הבטן. התמונה מצד שמאל למטה, הטפיל בהגדלה.
תולעי "אניסאקיס" המצויים על דופן המעי, איברים פנימיים ועל דפנות בטן הדג. ולעיתים חודרים לקרום השחור המכסה את דפנות הבטן. התמונה מצד שמאל למטה, הטפיל בהגדלה.
 
בחלקה האחורי של הנקבה (החלק שנשאר בחוץ) יש שני שקי ביצים גדולים ובולטים. הביצים שבתוך שק הביצים של הנקבה הם בקוטר של כ- 5 מ"מ. שלבים צעירים מאד של הנקבה בגודל 2 מ"מ נמצאו תחת עור הדג של דג האדום.
טפיל זה גדל במים, הוא נכנס לדג מבחוץ, ומוצץ את דמו ואת מזונו, בד"כ אין הטפילים גורמים נזק לדג והוא חי עם הדג, אולם אם הם קיימים בכמות גדולה, הם גורמים לו לחולשה גדולה עד גסיסה ומוות.
שירותי הבריאות אינם אוסרים ייבוא של הדגים למרות הימצאות הטפילים.כיון שהדג משווק קפוא, והטפילים אינם מזיקים לבריאות אלא בעודם חיים, לכן משרד הבריאות אינו מעכב את הגעתו לארץ. כמות הנגיעות של טפילים בדג זה מגיע עד 42% לדייג!!!
 
קיים מצב שהמפעל מנקה את הדג חיצונית ופנימית, באמצעות מכונה להורדת הקשקשים הוא גם חותך את כל החלק החיצוני של הטפיל, אולם
הוא משאיר את העוגן כולו תקוע בתוך הדג, ומבחוץ ניכר במראה ובמישוש (המקום קשה), וכיון שהוא ניכר, אינו בטל אף שאיננו שלם (ראה לקמן בחלק התשובות סימן א-ב). (גם בדגים המשווקים כפילה, מצאתי שאריות של טפילים, ויש להיזהר בזה).
בנוסף לטפיל החיצוני, קיימים בחלל המעיים תולעים פנימיות. התולעת צבעה לבן. התולעת מסתובבת סביב עצמה ונראית כעין ספירלה, התולעת נמצאת במקום חלל המעיים. תולעת זו אינה חודרת לתוך הבשר, אולם קיים מצב שהתולעת חודרת תחת הקרום השחור של חלל המעיים, אולם גם אז עדיין ראש התולעת נשאר בחוץ, וניתן להבחין בה.
 
אופן הבדיקה והשימוש:
עקב  הנגיעות הגבוהה ברוטברש מזן זה רצוי להימנע כליל מלהשתמש בדג זה. אלא אם כן מסירים לחלוטין את עור הדג, ואזי נראה ברור לעין מקום הנגיעות. במידה ונמצאה נגיעות יש לחטט אחרי שורש הטפיל (עד 1.5 ס"מ בתוך בשר הדג). עקב ריבוי תולעים בבטן הדג, עדיף להוריד את חלק הבטן לחלוטין או לחילופין לגרד היטב עם סכין כל מקום בחלל המעיים של הדג. ולהתבונן היטב שלא נותרו תולעים – (בד"כ זה קל להבחנה כיון שהתולעים הם בצבע שקוף - לבן, ודפנות הבטן הפנימיות הם בצבע שחור) - על הדפנות, או שתקועות חלקן תחת הקרום השחור.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.