חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

טפילים בדגים

דף בית » טפילים בדגים » קרפיון (בריכות ומהכנרת)
  קרפיון (בריכות ומהכנרת)
טפיל לרניאה בזנב הקרפיון (מקום שאין מקשקשים בד"כ)
טפיל לרניאה בזנב הקרפיון (מקום שאין מקשקשים בד"כ)
טפילי לרניאה על גבי דג הקרפיון (ניתן להבחין בפציעה האדומה שיצר הטפיל עם חדירתו לדג).
טפילי לרניאה על גבי דג הקרפיון (ניתן להבחין בפציעה האדומה שיצר הטפיל עם חדירתו לדג).
 
ארגולוס על גבי דג קרפיון – ניתן להבחין בשקיפות הטפיל דבר המקשה על זיהויו
ארגולוס על גבי דג קרפיון – ניתן להבחין בשקיפות הטפיל דבר המקשה על זיהויו
 
איברי הפנים וחלל הבטן של דג הקרפיון. בתמונה מימין תולעת אניסאקיס על איבריו הפנימיים של הקרפיון – ארגנטינה.
איברי הפנים וחלל הבטן של דג הקרפיון. בתמונה מימין תולעת אניסאקיס על איבריו הפנימיים של הקרפיון – ארגנטינה.
 
דגי  הקרפיון הם דגי אגמים – מים מתוקים. הדג נפוץ במדינות רבות בעולם במקווי מים מתוקים. כמו כן מגדלים דג זה בבריכות מים מתוקים.
 
דגי  הקרפיון נגועים בנגיעות גבוהה של טפילים ומשמשים כפונדקאי לטפיל הארגולוס הנטפל אל הדג באזור הראש - (ולפעמים אף בזימים ובתוך הפה), בזנב ובסניפירים. ולטפיל נוסף "לרניאה" הנמצא בכל אזורי הדג (ואף במקומות נסתרים שאין מנקים שם את הקשקשים - דבר המהוה נ"מ הלכתית, ראה לקמן בחלק התשובות סימן א-ב).
 
בנוסף, באופן נדיר ובבריכות מוזנחות לחלוטין תתכן נגיעות של טפילים חיצוניים חד תאיים "איכתיופתיריוס" שכשמם כך הם נראים על גבי זימי הדג כעין נקודות לבנות וגודלם כחצי מ"מ, טפילים אלו נמצאים גם מתחת לעור וגם על גבי הזימים.
 
תולעים בחלל בטן הדג אינם מצויים בקרפיון הגדל בארץ ישראל, אולם באגמים שונים בעולם מצאתי בבדיקות תולעי "אניסאקיס" שמקורם בחיות ים. (בחלק מהאגמים מצאתי נגיעות מועטה מאד וכגון באגם בעיר ויקטוריה שבארגנטינה מתוך בדיקה מדגמית של ס"ה 250 דגים נמצאו ששה דגים נגועים, ולאחר בדיקה התברר לי שיש באגם חיות ים קטנות בכמות מועטה מאד, ומכאן התקבלה התוצאה של נגיעות מועטת כל כך. הבדיקה בתוצאות הנז' היו גם במשך חודש שלם כשבמקום נוכח משגיח צמוד בכל תקופת הייצור)
 
אופן הבדיקה והשימוש:
דגים  טריים הנקנים בחנויות העומדות תחת פיקוח כשרותי מיוחד גם לענין טפילים, יש להסתמך שהדגים נבדקו ונמצאו נקיים. (כלומר שהתוצרת מהבריכות נבדקה, ונמצא שהבריכה טופלה כנדרש ואין בה טפילים. ואף הדגים הבאים מהכנרת (-שברור שא"א לטפל שם נגד טפילים) - נבדקו מדגמית בכניסתם לחנות ונמצאו נקיים מטפילים).
 
דגים  הנקנים ממקומות שאינם תחת פיקוח לעניין טפילים, או דגי קרפיון מהכנרת (הגם שהם נקיים יותר עדיין מצוי בהם נגיעות), יש לנקותם כדלהלן:
דג חי – טרי: להסיר את ראש הדג ומהראוי להימנע מלהשתמש בו, וכן יש להסיר את זנב הדג ואת הסנפירים (כל זאת עקב הקושי בבדיקת איברים אלו). במידה ורוצים להשתמש בראש הדג ו/או בזנבו, יש להסיר את הזימים מראש הדג, ולאחר שהיה או הקפאה כמובא לקמן, יגרד היטב את כל חללי הראש או את כל חלקי הזנב, ולאחמ"כ יש להתבונן היטב בבדיקה חזותית בכל המקומות והחללים שלא תפוס שם טפיל הארגולוס.
 
את גוף הדג יש לנקות כדלקמן: באם זה דג מצונן כלומר שעבר כבר זמן לאחר מותו, אחיזת החרקים בו חלשה יותר, ואז מגרדים היטב עם סכין את כל עור הדג, ובמידה ואין מבחינים בפצע או סימן אדמומית כל שהיא, אין חשש לטפילים ע"ג העור. ובמידה ויש פצע או סימן אדום יש להסירו עד עומק של כחצי ס"מ. ובאם קונים דג חי יש להמתין מספר שעות לאחר מותו או להקפיאו למשך זמן עד שיוקפא – השריה בחומץ ומלח אינה מועילה לשיחרור אחיזת חרקים.
 
במידה  ומסירים את הראש, הזנב והסנפירים, ומסירים את כל עור הדג, די בבדיקה חזותית שאין סימני פציעה אדומים (שאם נמצא יש לנהוג כדלעיל), והדג מותר באכילה.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.