חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

טפילים בדגים

דף בית » טפילים בדגים » לברק
  לברק
טפילי קפופודה על לשון דג לברק ים – חוף יפו
טפילי קפופודה על לשון דג לברק ים – חוף יפו
דגי  הלברק יש שמקורם בתנאי שביה (מפרץ אילת ועוד) , והם בחזקת נקיים ואינם טעונים בדיקה. ויש שמקורם מים סוף, הים השחור ומזרח האוקיינוס האטלנטי, ובאלו יש להיזהר יותר כבכל דגי הים שיתכן שמצוי בהם תולעים בחלל הבטן, ויש דגים הנידוגים במימי הים התיכון בכל אזורי הדייג באזור יפו, חדרה, אשדוד. ובאלו מצוי טפיל ממשפחת הקפופודה .
בבדיקות שעשיתי בארץ נמצאו הטפילים בעיקר בתוך חלל פה הדג ועל גבי הלשון. ויש לבדוק בדיקות נוספות אם טפיל זה מצוי גם על עור הדג מבחוץ.
 
אופן הבדיקה והשימוש:
כאמור דגי הלברק שמקורם בכלובים שבמפרץ אילת, הם בחזקת נקיים ואינם טעונים בדיקה. הלברק שמקורו מים סוף, יש לחשוש לתולעים בחלל הבטן, ולכן לאחר ניקוי הדג מאיבריו הפנימים, יש להתבונן שלא נותרו תולעים (מפותלות כעין "ספירלה"), ובמידה ונמצאו תולעים יש לנקות היטב את חלל הבטן עם סכין, ובצמוד לשדרת הדג, ולאחר הנקיון לשטוף היטב תחת ברז מים.
 
הלברק  – דג ים שנידוג בחופי ישראל כיון שמצויים טפילים בחלל הפה של הדג, עדיף להשליך את ראש הדג לחלוטין. ובמידה ורוצים להשתמש בו, יש לפתוח את הראש ולהתבונן היטב בכל החללים ועל לשון הדג באם נמצאים טפילים שקופים, ובמידה ונמצאו טפילים הם יורדים בקלות בחוד סכין או באמצעות פינצטה. בנוסף, בדג לברק מחופי ארץ ישראל מצוי בהם שרשורים או לעיתים תולעים ממשפחת האנסיקיאדה (בפרט בעונות מסויומות בשנה). ולכן, לאחר ניקוי הדג מאיבריו הפנימיים, יש להתבונן היטב שלא נותרו "כיסים" של טפילים אלו בתוך חלל הבטן. במידה ונמצאו יש להוציאם – הם יוצאים בקלות הגם שחלקם האחורי תפוס מעט בבשר. את הראש עדיף להסיר לחלוטין או לחילופין לבודקו היטב בכל חלליו. יש להתבונן היטב גם בבשר שבקצה חלל הבטן (באזור שמחובר הסנפיר שם לבשר) כיון שלפעמים הטפילים חודרים לשם.
 
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.