חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

טפילים בדגים

דף בית » טפילים בדגים » ברמונדי
  ברמונדי
טפיל הלרניאה באזור הזנב של דג ברמונדי מגידול בריכות בא``י.
טפיל הלרניאה באזור הזנב של דג ברמונדי מגידול בריכות בא``י.
דג  ברמונדי הוא דג גדול מאד (בממוצע של 1 ק"ג ומעלה, כשהגדול ביותר נידוג באוסטרליה באורך של מטר וחצי ובמשקל של 23 ק"ג). בארץ ישראל הוא גידול חדש הגדל בבריכות של מים מליחים. אולם הוא ידוע ומוכר שנים רבות ובעיקר במדינות המזרח (ומוכר גם בשמו הנוסף: Lates Calcarifer שפירוש דג נהרות עב קשקשים). מקורו של הדג מצפון אוסטרליה שם הוא חי ומתרבה בלגונות ובמפרצים החמימים. אולם ניתן למצוא אותו באגני גיאות ומקווי מים פנים יבשתיים, בשפכי נחלים ובנהרות. הוא חי לו במים מלוחים ובמים מתוקים, ללא העדפה של ממש ורק בעונת הרבייה, בתחילת הסתיו, הוא נודד להטיל את ביציו ממים מתוקים למי הים המלוחים.
כיום  באוסטרליה מגדלים את הדג הזה בבריכות של מים מליחים או בכלובים שבמפרצי הים. אולם הוא מצוי מאד גם בים במפרץ הפרסי ועד הפיליפינים. בדרום סין מעבדים דג זה במפעלי עיבוד, מדגים הנדוגים בימות הסמוכים. בארץ ישראל כאמור, הגידול הוא בבריכות של מים מליחים.
           
מבדיקות שעשיתי בסין הדגים (שנידוגו בים בסביבתם הטבעית). נקיים לחלוטין הן מטפילים חיצוניים והן מתולעים בחלל הבטן. אולם בארץ נמצאו הדגים הגדלים בבריכות מים מליחים, נגועים מאד בטפיל "לרניאה"(לטענת המגדלים הטפילים הגיעו עם הדגיגים הגדלים במים מתוקים - שהם קיבלו לבריכות).

 
אופן הבדיקה והשימוש:
דג ברמונדי מגידול טבעי בים בסין. משקל הדג בממוצע כ-10 ק"ג. מבדיקות שעשיתי בדגים אלו בסין, הם נמצאו נקיים הן מטפילים חיצוניים והן מתולעים פנימיות.
דג ברמונדי מגידול טבעי בים בסין. משקל הדג בממוצע כ-10  ק"ג. מבדיקות שעשיתי בדגים אלו בסין, הם נמצאו נקיים הן מטפילים חיצוניים והן מתולעים פנימיות.
 
דגים  הנקנים בחנויות העומדות תחת פיקוח כשרותי מיוחד גם לענין טפילים, מקורם מבריכות מטופלות כדבעי, ואין חשש לטפילים חיצוניים כלל, ומותרים באכילה ללא בדיקה.
דגים  הנקנים ממקומות שאינם תחת פיקוח לענין חרקים, יש להתבונן בבדיקה חזותית על גבי הדגים ובעיקר באזור הסנפירים, צדדי הבטן התחתוניים, ובאזור הצוואר והזנב, באם לא נראה כל סימן אדום המסמן פציעה מהלרניאה, מותר הדג באכילה, ובמידה ויש חשש יש יש לחטט עד שורשו ולהסירו.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.