חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

סקירה על חרקים בחי ובצומח

דף בית » סקירה על חרקים בחי ובצומח » תריפס השמש
  תריפס השמש
נזק של תריפס על פרי האתרוג
נזק של תריפס על פרי האתרוג
תריפס  זה נפוץ בעולם, אולם במדינות חמות הוא מתפתח אף בחוץ, ובמדינות קרות הוא מתפתח בחממות. בארץ הוא מתפתח בחוץ, בעיקר באיזור החוף. צורת התריפס הוא מוארך ופחוס, צבע הגוף חום-שחור, צבע קצה הבטן בהיר יותר, עיניים שחורות, למחושים 8 פרקים שאורכם 0.36 מ"מ. צבעם צהבהב כצבע הכנפיים והרגלים. אורך הגוף עד 1.6 מ"מ. הביצה, קצרה וחסרת צבע. גודלה 0.1 על 0.3 מ"מ. הזחל צבעו בתחילה לבנבן ולבסוף נעשה צהבהב. אורכו של הזחל בדרגתו השניה לכל היותר כ–1 מ"מ. הקדם-גולם, צבעו לבנבן. הגולם, תחילה צבעו לבנבן צהבהב ולבסוף נעשה כהה יותר, אורכו 1.2 מ"מ. הנקבה מטיליה ביצים בודדות במקומות המכוסים של הצמח, לאחר ההטלה היא מפרישה חומר שומני המכסה את חלקה העליון של הביצה, לאחר ההטלה מייצר הצמח כעין שכבת שעם המפרידה בין הביצה לבין רקמת העלה.
הזחל מיד עם בקיעתו מתחיל למצוץ את לשד הצמח, ומותיר סימני מציצה ונקודות שחורות מבריקות שהם צואתו. התפתחות הזחל היא בשתי דרגות. זמן ההתפתחות מהטלת הביצה עד להתבגרות הוא נע בין חודש לשלשה חודשים (בהתאם לעונות השנה), מתחת ל 11 מ"צ נעצרת ההתפתחות. מעל 46 מ"צ הגלמים מתים מיד. להבדיל מהתריפסים האחרים תנועת הזחלים והבוגרים של תריפס זה, היא איטית מאד. התריפס פוגע בעיקר במטעי ההדרים, האבוקדו, האפרסמון, צמחי נוי ועוד. הפגיעה הקשה בעצי האבוקדו היא עקב צילם הגדול שחביב מאד על התריפס. בפירות ההדר חביב מאד על התריפס נקודות המגע שבין פרי לפרי או בין פרי לעלה. לאחר מציצת התריפס את הפרי מופיעים סימני מציצה אפורים-מוכספים, שכעבור זמן הופכים את צבעם לחום. רגישות גדולה יש לפגיעת תריפס זה בפירות האתרוג, שכן סימני הכתמים שהוא מותיר אחריו, פוסלים את האתרוג לברכה. (זכורה לי בשנת תשנ"ו, תופעה של הופעת כתמים של טריפס השמש על אלפי אתרוגים, שבמהלך הזמן מלבד הכתם נהיה "חסר" באתרוג עקב נבירת הזחל. וכמובן שכל המטע נפסל משיווק ככשר לברכה).
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.