חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

סקירה על חרקים בחי ובצומח

דף בית » סקירה על חרקים בחי ובצומח » תריפס אדום
  תריפס אדום
תריפס אדום על עלי גפן
תריפס אדום על עלי גפן
מקורו  של תריפס זה הוא ממרכז אפריקה, בארץ הוא נמצא בכל איזורי הארץ. צבע הבוגר חום כהה עד שחור. צבע הכנפיים חום בהיר. למחושים 8 פרקים ואורכם 0.3 מ"מ. אורך גופו של הזכר 1.3 מ"מ. ואורך גוף הנקבה 1.5 מ"מ. הביצה מידותיה 0.1 על 0.3 מ"מ. הזחל, בעת בקיעתו צבעו שקוף מלבד עיניו האדומות, אולם לאחר שהזחל מתחיל לאכול הופך צבעו בשלב הראשון לצהוב ולבסוף לאדום. אורך גופו 1.5 מ"מ. קדם הגולם והגולם צבעם לבנבן – אדום, אורכם 1.5 מ"מ. הנקבה מטילה את הביצים ברקמת העלה (באמצעות צינור הטלה), בעיקר בצד התחתון של העלה, מקום ההטלה בולט על שטח פני העלה. מספר הביצים לנקבה הוא כ– 50 ביצים. הטמפרטורה האופטימלית להתפתחות הביצים היא בין 27-30 מ"צ. מעל 37 מ"צ, אין התפתחות של זחלים מהביצה. הגם שבכל עתות השנה ניתן למצוא דרגות שונות של התריפס, בכל אופן אין התפתחותו בימי חמסין, במהלך חודשי סוף הקיץ והסתיו אוכלוסיות התריפס מתעצמות מאד.
 
הזחל של התריפס דומה לבוגר אולם הוא חסר כנפיים (שמתפתחים רק בדרגה האחרונה של הזחל). בקצהו האחורי נושא הזחל טיפת צואה שחורה הנאחזת שם בעזרת ששת הזיפים הקטנים שבפרק הבטן התחתון, הזחל מטייל עם הטיפה עד שזו גדלה ונופלת. הזחל מיד לאחר בקיעתו מתחיל לאכול, ומשאיר סימני מציצה בצבע אפור-כסף, ונקודות שחורות מבריקות שהם צואתו. הזחל מתפתח בשתי דרגות, כאשר מעל 33 מ"צ רבה תמותתו ומעל 37 מ"צ לא יתגלם אף זחל. ומתחת ל 14 מ"צ מתים רוב הזחלים. בטמפ' נוחות שלב קדם-גולם הוא יום אחד ושלב הגולם הוא יומיים. במשך שנה מקים התריפס 7 דורות. מספר הפונדקאים של התריפס האדום הם רבים מאד, בעיקר בעצים שונים ובעצי נוי רבים. פגיעה משמעותית מאד פוגע התריפס בעלי גפן, אולם עיקר פגיעתו הוא לאחר תום הריסוסים כלומר לאחר הבציר. מצב זה מבהיר לנו את חומרת האיסור שנקטו רבני בגדד ואר"ץ נגד אכילת עלי הגפן, וראה לקמן בחלק התשובות סימן א.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.