חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

סקירה על חרקים בחי ובצומח

דף בית » סקירה על חרקים בחי ובצומח » כנימות מגן – הקדמה על משפחה זו
  כנימות מגן – הקדמה על משפחה זו
 
איצרית
איצרית
כנימת מגן – מבט מבעד לעדשת המיקרוסקופ
כנימות מגן הם מסדרת הפשפשאים וממחלקת חרקים. המשפחות השייכות לסדרה זו הם: האיצריות. כנימות אבעבועות. כרמילים. כנימות רכות. כנימות קמחיות. כנימות הדקלים. כנימות ממוגנות. הכנימות הללו הן חרקים קטנים המוצצים את לשד הצמחים. נקבת הכנימה היא חסרת כנפיים. ואילו לזכר בחלק הקדמי זוג כנפיים. כמו כן לזכר יש מחושים מפותחים, עיניים מורכבות ורגלים מפורקות, אך אין לו גפי פה.
פיסת הרגל של הזכר ושל הנקבה עשויה מפרק אחד בלבד (מלבד לעיתים רחוקות שעשויה משני פרקים). באיזור הבטן של הנקבה יש שני זוגות של פתחי נשימה מלבד שני הזוגות שבחזה, וזה בקבוצת הכנימות העתיקות. ובקבוצה של הכנימות החדשות, יש רק שני זוגות של פתחי נשימה בחזה. בארץ ידועים מעל 200 מינים של כנימות. מקבוצת המגן העתיקות מוכרת בארץ משפחת האיצריות, שאחת מסוגיה היא "איצרית ההדרים" (התוקפת את ענפיו ועליו הירוקים של העץ. ובנוסף מפרישה כמות עצומה של פרש מתוק, שמתפתח עליה פטריית הפייחת שמשנה בהדרגה את צבע העץ לשחור, ולצריבות ברקמת העץ, ובנוסף הפייחת מזהמת את הפירות עד כי קשה לנקותם לפעמים). שאר הכנימות שיסוקרו להלן שייכות לקבוצה השניה של הכנימות. להבדיל ממשפחת הכנימות הממוגנות, שאכן שמם ראוי להם עקב המיגון, שאר הכנימות הן הקמחיות והן הרכות אינן ממוגנות. (בכנימות הרכות, מוכרת בדרך כלל רק הנקבה ומכאן שהתרבותם בד"כ היא "פרתנוגנזה" (רביית בתולין= התפתחות ביצה ללא הפריה). הכנימה המבוגרת היא חסרת תנועה, כיו שבדרך כלל אין לה רגלים או שהם מנוונות.) מגן הכנימה הוא חומר עשוי שעווה המופרש מן הכנימה, המגן מכיל גם את הנשלים של החרק. המגן שהוא נפרד מן הגוף מכסה את הכנימה.
גם בגוף הכנימה מתחוללים שינויים כאשר כל הפרקים האחרונים של בטן הנקבה מתאחדים לחטיבה אחת (אבר אחד ששמו: "פיגידיון"). התהליך בדר"כ הוא, לאחר שהזחל בקע מן הביצה (או שהוטלה החוצה או שהתבקעה בגוף האם), הוא נודד במשך שעות על גבי הצמח (לזחל יש רגלים, מחושים, עיניים וחדק מציצה). כשהוא מוצא מקום נוח, הוא נועץ את חדקו ומתיישב שם לצמיתות. להבדיל משאר כנימות המפרישות פרש מתוק, אין הכנימות הממוגנות מפרישות, וזאת כיון והם זקוקים להפרשות עבור המגן. ממזונם שעובר תהליך בגופם ומייצר תרכובת דונג שמשמש כחומר המגן. מיד לאחר שהזחל נעץ את חדקו והחל למצוץ את הצמח הוא מפריש שעוה לבנה, ומתחת לשכבה זו הוא מתחיל להפריש את שכבת המגן, ובו בזמן הוא אף מתנשל וגם הנשל מצטרף לשכבה. בזמן שהוא מתנשל הוא מאבד את רגליו ומתחילים לזהות את שלב הפיגידיון. לאחר בניית המגן השלישי הופך הזחל לשלב המתאים לבוגר, הגם שהוא ללא עינים ועוד, אך הנקבה הבוגרת מתחילה להתמלא בביצים בשילות. (ההפריה היא מן הזכר הבוגר שמגיח ממגן הזכר, ומפרה את הנקבה כשהיא מתחת למגן שלה). צורות שונות יש למגינים על הכנימות ואת חלקם נסקור לקמן.    
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.