חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

סקירה על חרקים בחי ובצומח

דף בית » סקירה על חרקים בחי ובצומח » חדקונית האורז
  חדקונית האורז
חדקונית אורז - בהגדלה. [רשת 2 מ"מ].
חדקונית אורז - בהגדלה. (רשת 2 מ"מ).
משפחת החדקוניות היא מסדרת החיפושיות ושייכת למחלקת חרקים. ראשן של חיפושיות אלו מוארך וצורתו כצורת חדק, קצות המחושים מעובים, ועל פי רוב קבועים המחושים בצידי החרק. החיפושיות והזחלים חיים על צמחים. הזחלים דומים לרימות ולהם רגלים מנוונות. בארץ נתגלו יותר מ 220 מינים. חדקונית האורז, הבוגר צבעו אדום עד חום-שחור, ולו כנפי תעופה מפותחים (שמשמשים אותו לתעופה וביכולתו להתרחק ממקום התפתחותו עד 2 ק"מ). אורך גופו לרבות החדק עד 4 מ"מ, רוחבו 1 מ"מ. אורך החדק 1 מ"מ. הביצה, צבעה לבנבן, ואורכה עד 0.7 מ"מ. הזחל לבנבן ובשרני, אין לו רגלים, הראש צבעו אדום-חום, ואורכו הסופי עד 4 מ"מ. מוצאה של חדקונית זו הוא מהודו, ועיקר פעילותה היא במחסנים, ובתוככי המחסנים היא מצויה בכל העולם, אולם בפעילותה בשטחים גידול בחוץ, ניתן לראותה רק במדינות חמות.
חדקונית האורז – ניתן להבחין בהבלטה של החדק בקצה החרק
חדקונית האורז – ניתן להבחין בהבלטה של החדק בקצה החרק
 
החיפושיות אוכלות את גרגירי כל הדגנים וביחוד את גרגירי התירס שמועדף עליהן. את החיפושית ניתן לראות בכל מוצרי הדגנים כגון גריסים, קמח, סולת, ואף את המוצרים העשויים מהם כגון איטריות, ביסקויטים, ומצויים אף בפירות יבשים וטריים. אלא שבקמח ומוצרים מפוררים אין הן מטילות ביצים.
 
 
זחל חדקונית אורז
גולם חדקונית אורז
זחל חדקונית אורז
גולם חדקונית אורז
גולם חדקונית אורז
       חדקונית בוגר וזחלים (בעיגול האדום) בין גרגרי אורז
 
חדקוניות האורז בין גרגרי גריסים
חדקוניות האורז בין גרגרי גריסים
 
חדקוניות האורז בתוך גרגרי חומוס
חדקוניות האורז בתוך גרגרי חומוס
 
הזחל להבדיל מהחיפושית הבוגרת, אינו מתפתח אלא בגרגירי תבואה, ובעיקר בגרגירי תירס ומצוי גם בגרגירי חיטה ושעורה. בעזרת החדק נוקבת הנקבה חור קטן בגרגיר, וסותמת את החור בהפרשה שקופה, ובמשך יממה היא מטילה עד 4 ביצים. התפתחות שלימה של החדקונית נמשכת בקיץ במשך חודש, ובאביב והסתיו במשך חודש וחצי. בחורף נפסקת הטלת הביצים לגמרי. בטמפרטורה שמתחת ל 13 מ"צ נפסקת ההתפתחות של החדקונית. ולכן הוא מצוי בעיקר בארצות החמות. בטמפרטורה מעל 55 מ"צ מתות החיפושיות בתוך שעתיים. בטמפרטורה של 2 מ"צ מתחת לאפס הביצים מתות תוך 20 יום, והחיפושית יכולה לחיות בטמפרטורה זו עד 40 יום. חדקונית האורז תוקפת בעיקר את המקומות החשוכים במחסן, ומתרבה בעיקר בשכבות התחתונות של הערימה או השקים. ובמידה והגרגירים יבשים ריבוי החדקונית הוא זעום ביותר (החדקונית מתפתחת רק אם כמות המים בגרגירים היא מעל 9%. ובדרך כלל בתנאי איחסון נאותים זה עומד על כ-12% מים). מאידך בתנאי איחסון שאינם נאותים כגון ליד קירות סדוקים או גג דולף, הפגיעה היא עד כדי 50% ויותר. כאמור לעיל פגיעת החדקונית בגרגירי האורז היא במחסן, כאשר לאחר החדירה היא מכסה את החור בהפרשה שקופה, ואז משתנה צבע גרגיר האורז ללבן חזק. וניתן להרגיש זאת במעיכתו. וכאשר הזחל מתבגר משתנה צבעו לכהה והוא בולט מבעד לגרגיר.
 
הערה חשובה לציון, שהחדק שבראש החדקונית, כוחו רב מאד ובאמצעות החדק היא מצליחה בקלות לחדור לאריזות אטומות גם בעובי 1 מ"מ, לעובדה זו ישנה השלכה חשובה על אופן איחסון התוצרת, שכן יתכן בהחלט שמוצר יגיע נקי לחלוטין למדף בסופרמרקט, רק די שהוא יונח ליד מוצר נגוע, כדי שהחדקונית תקדח באמצעות החדק חור לתוככי השקית ותחדור פנימה.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.