חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

סקירה על חרקים בחי ובצומח

דף בית » סקירה על חרקים בחי ובצומח » זבוב הפירות הים תיכוני
  זבוב הפירות הים תיכוני
נקבה של  זבוב פירות. ניתן להבחין בצינור   ההטלה בקצה האחורי של הזבוב
נקבה של זבוב פירות. ניתן להבחין בצינור
ההטלה בקצה האחורי של הזבוב
הזבוב  הבוגר ראשו צהוב, ובין בסיסי המחושים צבעו כהה יותר, ובין העיניים יש לו שערות שחורות כהות. צבע המחושים חום-אדום, וצבע העיניים חום-אדום מבריק. צבע גב בחזה שחור מבריק ועל גבו איורים בצבע בהיר. צבע גחון החזה צהוב. צבע הכנפיים שקוף ועליהם כתמים שחורים, חומים וצהובים. אצל הזכר רוחב הבטן גדול מאורכה, ואצל הנקבה אורך הבטן גדול מרוחבה. בקצה האחורי של הזבוב יש צינור הטלה שקצהו בצבע אדמדם צהוב ואורכו נע בין 0.9 ל 1.3 מ"מ. הביצה היא חלקה וצבעה לבן מבריק. אורכה נע בין 0.9 ל 1.1 מ"מ. הרימה צבעה לבן צהבהב, הקצה הקדמי שלה מחודד כקונוס, ואילו הקצה האחורי גלילי. אורכה עד 4.5 מ"מ ורוחבה עד 2.5 מ"מ. החביונה – הגולם צבעו חום בהיר עד כהה, אורכו עד 4.5 מ"מ ורוחבו עד 2.5 מ"מ. נקבת הזבוב נצמדת לקליפת הפרי, ובמקומות הרכים ובשקעים מטילה באמצעות צינור ההטלה את ביציה. היא מטילה מתחת לקרום הפרי עד כ – 9 ביצים.
 
רימת זבוב הפירות על דובדבן
רימת זבוב הפירות על דובדבן
 
כעבור זמן מועט משתנה מקום הדקירה ובולט על רקע סביבת הדקירה. לאחר ימים מועטים בוקעות הרימות מהביצים. (קיימת תופעה שחלק ניכר מהביצים לא מתפתח ופעמים שכל הביצים מתות, והכל משתנה בהתאם לטמפרטורה, מקום הגידול, וסוג הפרי). בפירות הדר ניתן להבחין בקלות בנקודה השחורה של הדקירה. בסוף העונה שהפירות הבשילו לגמרי קשה יותר לזהות את הדקירה כיון שהמקום סביב הדקירה משתווה עם יתר הקליפה. ביתר סוגי הפירות צבע נקודת הדקירה הוא כהה, והכתם סביב הדקירה באותם פירות שצבעם כהה צבע הכתם הוא בהיר, ובאותם שצבעם בהיר צבע הכתם הוא כהה. לאחר בקיעתן, הרימות חודרות לתוך בשר הפרי (חלקן מתות בדרך), ומתפתחות בתוכו, בהגיען לגודל מכסימאלי לפני התגלמותן הן עוזבות את הפרי בהשאירן מאחוריהם חור גדול בקליפת הפרי.
 
רימות של זבוב הפירות שהוצאו מפלח תפוז. ניתן להבחין בנקודה השחורה של ראש הרימה.
רימות של זבוב הפירות שהוצאו מפלח תפוז. ניתן להבחין בנקודה השחורה של ראש הרימה.
 
פגיעת הזבוב מצויה ברמה גבוהה מאד בגויאבה, אפרסק, משמש. וברמה נמוכה יותר, בפיג'ויה, פאפיה, אפרסמון, פירות הדר, שזיפים, אגסים, תפוחים, תאנים, רימון. ולפעמים ניתן למוצאה גם בענבים, שסק ועוד. פעילות הזבוב היא במשך כל השנה כולה. מוצאו של הזבוב הים תיכוני, הוא כנראה מאפריקה המערבית, וכיום הוא נפוץ במקומות רבים באירופה, באמריקה, ברוב ארצות אפריקה, בתורכיה, קפריסין. בארץ ישראל נודע לראשונה על פגיעתו בשנת 1904 בפגיעתו בעצי הדר. וכיום הוא נפוץ בכל איזורי הארץ. יש שנים בהם המדינה עושה מאמצים רבים להכחידו בקנה מידה ארצי, אולם ניתן היה להבחין שלאחר שנים מספר שנמנעו מלטפל הוא חזר להופיע במטעים.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.