חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

סקירה על חרקים בחי ובצומח

דף בית » סקירה על חרקים בחי ובצומח » זבוב הפוריד/הסיאריד של הפטריות
  זבוב הפוריד/הסיאריד של הפטריות
זבוב הסיאריד
זבוב הסיאריד
זבובים מופיעים בהמוניהם בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו, הם נמשכים בדרך כלל למקור אור. הם נמצאים בדרך כלל בסיבות חלונות או דלתות של חדרים גדולים. בענף הפטריות הזחל של הזבובים מזיק מאד לפטריות, לזחל של הסיאריד יש יכולת חדירה, שגורמת לעיתים להרס פטריות שלימות. (להבדיל מהפוריד שבדרך כלל אינו נכנס לתוך גופי הריבוי). הנקבות נמשכות מאד לבתי גידול של פטריות, בעקבות הריח הפעיל של גדילת התפטיר (=רשת של תאים חוטיים המהווה את החלק הוגטטיבי של הפטריה), הנקבה מטילה את ביציה על הקומפוסט (=פירוק של פסולת אורגנית ע"י אוכלוסיה מיקרוביאלית מעורבת בסביבה חמה ולחה. לאחר הכנתו הקומפוסט משמש בין הייתר כמצע גידול לפטריות). או על מעטפת המגן שמעל הקומפוסט (בדרך כלל זה "כבול").
 
רימת הזבוב מבעד לעדשת המיקרוסקופ
רימת הזבוב מבעד לעדשת המיקרוסקופ
אורך נקבת הפוריד הוא 3 מ"מ. תהליך הבקיעה מתרחש לאחר 3 ימים בפוריד, ולאחר 6 ימים בביצי הסיאריד. לאחר מיכן מופיע הזחל שצבעו שקוף והולך ונעשה דק לכיוון הראש. עם גדילתו הופך צבעו ללבן וגודלו מגיע ל 4.5 מ"מ בפוריד ול 6 מ"מ בסיאריד. תהליך הגדילה של זחל הפוריד 14 יום. ושל הסיאריד 18 יום. לאחר ההתגלמות (הגולם צבעו חום-צהוב) שהתהליך נמשך כ – 20 יום (תלוי מאד בטמפרטורה החיצונית, כאשר בטמפ' גבוהה זמן התהליך מתקצר. בטמפ' של 16 מ"צ התהליך נמשך 38 יום. ובטמ' של 24 מ"צ התהליך נמשך 21 יום) מגיח הזבוב וחוזר חלילה. ס"ה הטלה אחת של הנקבה מגיע ל 140 ביצים. חשוב לציין שקומפוסט וכבול שהוכנו היטב על פי כל השלבים הנצרכים ובטמפרטורה הנכונה (כ – 60 מ"צ), אין יותר זבובים בסביבת הקומפוסט, כמו כן כל שהיה בערימה גם הגלמים והרימות מושמדים. וגם בהמשך קומפוסט מעוקר ואינו פורה אינו אטרקטיבי עבור הזבוב להטלת הביצים. ראוי לציין שזיהוי הזחלים שמצאנו בשנת תשס"ב ברבבות בתוך הפטריות שיובאו ממקומות שונים בעולם הן הצהובים – שקופים, והן הלבנבנים, זוהו ע"י המומחים כזחלי הסיאריד.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.