חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

סקירה על חרקים בחי ובצומח

דף בית » סקירה על חרקים בחי ובצומח » זבוב הזית
  זבוב הזית
נקבת זבוב הזית, בזמן עקיצת הזית והטלת ביצים לתוך הזית.
נקבת זבוב הזית, בזמן עקיצת הזית והטלת ביצים לתוך הזית.
 
זחל של זבוב הזית
זחל של זבוב הזית
 
הזבוב הבוגר צורתו הכללית היא כצורת זבוב הבית. אלא שהוא קטן יותר. אורך גופו כ – 5 מ"מ בלבד. צבעו ערמוני-צהבהב. בטן הזכר של הזבוב מעוגלת וקטנה יותר משל הנקבה. ואילו אצל הנקבה צורת הבטן כצורת מעוין, ובקצה הבטן צינור הטלה. הביצה היא גלילית מוארכת וצבעה לבן כחלב. גודלה 0.75 על 0.17 מ"מ. הרימה מוארכת וצבעה לבנבנן, ואורכה הסופי עד 8 מ"מ. הגולם, צבע החביונה צהוב-חום ומידותיו 4 על 2 מ"מ. הזבובים פעילים בעיקר בשעות היום ופעילותם תלויה בתנאי טמפרטורה: מתחת ל 17 מ"צ – אינם בתנועה כלל. בין 20 מ"צ ל 30 מ"צ זה הטמפ' האידאלית שלהם להתנועע ולהטיל את הביצים. מעל 30 מ"צ הם בהתרגשות יתר, כלומר מתנועעים אך לא מטילים ביצים. ומעל 35 מ"צ נפסקת הפעילות שלהם לחלוטין. (ומכאן ניתן להבין כיצד ממדינה אחת פעמים שהיו שטחים נקיים לחלוטין כאשר קנו את הזנים המקדימים, ופעמים שהנגיעות הייתה מרובה). נקבת הזבוב באמצעות צינור ההטלה שבקצה בטנה, דוקרת בפרי הזית, ויוצרת נקב שעומקו 1 מ"מ, ומטילה שם ביצה אחת. (גם אם הוטלו מספר ביצים תתפתח רק רימה אחת בלבד).
 
פעמים רבות שהנקבה דוקרת מספר דקירות בזית אך אינה מטילה בהם ביצים והם נקראים "עקיצות עקרות" וזה להבדיל מהנקרא "עקיצות פוריות". ניתן להבחין בין העקיצות כאשר העקרות מקום הדקירה הוא אפור, ואילו הפוריות צבען כחלחל במקצת, ומקום הדקירה שקוע קמעא (וניתן להבחין בזכוכית מגדלת בחריץ קצר שהוא מקום ההטלה). התפתחות הביצים נמשכם ימים אחדים בלבד (בטמפ' של 26 מ"צ נמשכת התפתחות הביצה והרימה כ 11 יום. ואילו בטמפ' של 14 מ"צ ההתפתחות היא במשך 45 יום. ומתחת ל 10 מ"צ אין התפתחות כלל). הרימה מתפתחת ומכרסמת מחילה המגיעה עד קליפת הפרי אך אינה פורצת אותה כך שהקרום העליון נשאר שלם ונראה כחלון עגול ושקוף. לאחר סוף ההתפתחות מגיח הבוגר מבעל לחלון השקוף ופורץ החוצה. כאשר הנשל נותר בתוככי הזית. ראשוני הזבובים מגיחים בנובמבר, ואילו האחרונים מגיחים עד תחילת מרץ. על מנת להתגבר על זבובים אלו יש להקפיד על ריסוסים במטע ובפרט יש להקפיד על כך בששה השבועות האחרונים לפני המסיק. מטעים שאינם מטופלים נפגעים רבות מן הזבוב. בד"כ המטעים המסחריים בארץ ישראל מטופלים כדבעי. אך במטעים שאינם מטופלים ניתן למצוא נגיעות רבה. בפרט יש להזהר בתוצרת ייבוא בשנים בהם אין יבול בארץ (כידוע הזיתים הוא גידול סירוגין שנה עם יבול מבורך ושנה עם ייבול מועט – שאז מייבאים תוצרת מחו"ל). הייבוא מתבצע משלש מדינות ממצרים, ירדן ותורכיה. כאשר מהבדיקות שנעשו מייבוא של שנת תשס"ג - 2003 התוצרת מתורכיה נמצאה נקייה. התוצרת ממצרים נמצאה נקיה מזבוב הזית (אך נמצא בה נגיעות של כנימות מגן – ראה בערך "כנימות מגן"). ואילו בתוצרת מירדן הזיתים המוקדמים הראשונים נמצאו נקיים יחסית, ואילו כל התוצרת לאחר המוקדמים היו נגועים ביותר.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.