חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

סקירה על חרקים בחי ובצומח

דף בית » סקירה על חרקים בחי ובצומח » אניסאקיס
  אניסאקיס
תולעי אניסאקיס במופעים שונים  שהוצאו מדגי קוד.
תולעי אניסאקיס במופעים שונים שהוצאו מדגי קוד.
אניסאקיס היא שמה של משפחת תולעים הגדלים וחיים במי הים בכל רחבי העולם, הן במים קרים והן במים יותר חמים. מחזור חייהם של תולעים אלו הוא מחיות הים החיים בים. כאשר בים שוחים חופשי ביצים מופרות שמתפתחים לתולעים כשהם זעירות ביותר. התולעים הללו נבלעים ע"י דגיגים או סרטנים המצויים בים. הדגיגים נבלעים ע"י הדגים הגדולים יותר וממשיכים להתפתח שם. חיות הים אוכלים את הדגים הגדולים, והתולעים מתפתחים שם. עם צואת חיות הים הם מוציאים לים החופשי ביצים המתפתחים בים לתולעים ונבלעים ע"י הדג הבא וכך זה חוזר חלילה. חשוב לציין כי כל מעבר של התולעת זה שלב נוסף בהתפתחות שלה. כלומר עם יציאת הביצים מהיונק הגדול, הם שוהים ימים או שבועות בקרקעית הים – תלוי בטמפ' המים. וכאן הם בשלב הלרווי השני. כשהם נבלעים ע"י הסרטנים או הדגיגים הקטנים הם מגיעים לשלב השלישי שלהם. ובתוך הדגים הגדולים הם מגיעים לשלב הבוגר שלהם. כך שבפועל כשהם נאכלים במים הם כבר בשלב של התפתחות ולא בשלב הביצים.
 
אניסאקיס על ביצי קרפיון (ארגנטינה)
אניסאקיס על ביצי קרפיון (ארגנטינה)
 
לעיתים ניתן למצוא תולעים אלו גם באגמים קטנים יותר אם חיים בהם גם חיות הים. (כעין זה מצאתי באגם "פרינאה" שבריו דה לה פלאטה בארגנטינה בדפנות חלל הבטן של דגי הקרפיון. אולם זו תופעה נדירה בדגים אלו). תולעים הללו צבעם נוטה לשקוף. אולם בפועל ניתן למוצאם בצבעים שונים, לבן, קרם, חום, שחור ורוד ועוד. ומקור הצבע הוא מהמקום שעליהם שוהים התולעים. גם תולעת שצבעה שחור באם היא תנוקה היא תחזור לצבעה המקורי. התולעים הללו נמצאים בחלל מעי הדג ועל איבריו הפנימיים כגון על הקיבה, על ביצי הדג ועוד. ולעיתים הם נמצאים על הדפנות ולעיתים מכוסים בקרום.
בדגים מסוימים הם חודרים לתוך בשר הדג(כגון בקודסלמוןסולפלאונדר ועוד). ובדגים מסוימים הם נותרים בדפנות הבטן (כגון בבקלה, הליבוט, קינג קליפ, רוטברש ועוד דגי ים רבים). ברבים מאד מדגי הים ניתן למצוא תולעים אלו בחלל הבטן. גם לאחר מיתת הדג התולעים ממשיכים לחיות, (בבדיקה שעשיתי לדג הקינג קליפ בארגנטינה 5 ימים לאחר שהוא נידוג והושאר במקרר עם קרח (הדג נשאר מצונן ולא קפוא) מצאתי תולעי אנסאקיס בחלל הבטן על האיברים הפנימיים כשהם חיים!).
 
מאידך לאחר ההקפאה התולעים מתות מיד כשהדג קופא. ולכן גם בדגים שהתולעים נכנסות לבשר הדג וזה קורה רק לאחר המוות, כי בחיים הדג מגלה התנגדות. הליך זה מתבצע לאחר מיתת הדג וטרם הקפאתו אולם לאחר ההקפאה התולעת מתה כשהיא בבשר הדג. ולכן בדרך כלל מוצאים את התולעים רק בתוך בשר הדג העוטף את חלל המעיים כלומר בחלק הדק יותר של הדג ולא בד העבה של הדג, כיון שלאחר העיבוד מקפיאים את דגי הים. את התולעים ניתן למצוא בדג לפעמים בבודדים ולעיתים בעשרות תולעים בכל דג (כגון בבקלה, רוטברש, קינג קליפ ועוד). במידה ומוציאים את האיברים הפנימיים בצורה נכונה ומנקים היטב את דפנות בטן הדג, ניתן להבטיח שלא נותרו תולעים (וראה לעיל בפרק ג שכתבתי שתולעים אלו אסורים מדאורייתא הגם שהם נמצאים בתוך בשר הדג).
 
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.