חיפוש באינדקס
חיפוש ערכים באתר 
חיפוש באתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מבזקים
כ"ו בחשוון התשע"ז 27/11/2016

 תנובות השדה
   

כל הקטגוריות
אדרת אליהו
אדרת אליהו
ארץ ישראל
ביאור וההדרת ספרי ראשונים ואחרונים
ברכות
גבולות השדה
גיליון מס' 132
גיליון מס" 137
גיליון מס" 138
גליון
גליון
גליון מס' 110
גליון מס" 133
גליון מספר 130
הגדה של פסח
חגים ומועדים
כשרות המאכלים ואיסור חרקים
מאמרים
מצוות התלויות בארץ
משפטי שמואל
מתנות כהונה
עלונים
עץ השדה
קונטרס ט"ו בשבט בהלכה ובאגדה
שביעית
שבת ויום טוב
שש משזר
תבואת השדה השלם
תורת ערלה
תנובות השדה
תרומות ומעשרות
אדרת אליהו זרעים
תולעת שני- חלק ד'
חובת הארץ
אדרת אליהו ברכות

 

אודות המכון למצוות התלויות בארץ

דף בית » אודות המכון למצוות התלויות בארץ
'המכון למצוות התלויות בארץ' מרכז את כל פעילותו להחדיר את תורת ארץ ישראל מבחינה הלכתית ומקצועית לכלל שכבות הציבור, החל מילדי גן עד מבוגרים, הן ללימוד יסודות, והן למשגיחים ורבנים העוסקים בכשרות.

'המכון למצוות התלויות בארץ' הוקם בשנת תשנ"ד ע"י הרה"ג שניאור זלמן רווח שליט"א ועומד מאז תחת נשיאותו של מרן הראש"ל הגר"ע יוסף שליט"א, ובהדרכתו הצמודה של הרה"ג רבי שלמה משה עמאר שליט"א הראש"ל והרב הראשי לישראל.

ייחודיותו של המכון הוא, בידע המקצועי וההלכתי הרב שהוא צבר הן מהפן הבוטני, האנטמולוגי, בהקשר של כשרות והלכה.
מפעולות המכון
מחקר תורני
'אגף ההוצאה לאור' של המכון עוסקת בהפקת ספרים ופרסומים תורניים לציבור הרחב ע"י רבני המכון. עד כה יצאו לאור בהוצאת המכון עשרות ספרים ומאות מאמרים בשלל תחומים הקשורים למצוות התלויות בארץ. המכון מפיק גם פרסומים רבים לציבור הרחב, בשפה קלה ובהירה, וכגון לוח לפירות ערלה. לוח זמנים לשמיטה. מדריך שמיטה לצרכן. מדריך שמיטה לחקלאי, והפקת חוברת הדרכה בתחום תרומות ומעשרות.
מעבדה לבדיקת נגיעות המזון
במכון ישנה מעבדה מיוחדת לבדיקת ירקות עלים נקיים מחרקים. את המעבדה מפעילים מומחים בתחום מטעם המכון שבודקים ירקות עלים המיוצרים בשטחי חקלאות רבים ובצורות גידול שונות, ומוודאים שהציבור מקבל ירקות נקיים מחרקים.
בית המעשר
קרן מעשרות ייחודית לשירות הציבור הרחב, המטפלת בהפרשת תרומות ומעשרות ומאפשרת לחברים בה לקיים את מצוות ההפרשה בהידור .בבית המעשר מנויים אלפי בתי אב המסתייעים בנושא חילול מטבע בעת הפרשת תרומות ומעשרות ובחילול קדושת רבעי, נתינת מעשר עני באמצעות חוזי הלוואה והסכמים עם העניים. ונתינת מעשר ראשון ללוי באמצעות חוזי הלוואה והסכמים עם הלוי.
מחקר יישומי במצוות התלויות בארץ
קרן מעשרות ייחודית לשירות הציבור הרחב, המטפלת בהפרשת תרומות ומעשרות ומאפשרת לחברים בה לקיים את מצוות ההפרשה בהידור .בבית המעשר מנויים אלפי בתי אב המסתייעים בנושא חילול מטבע בעת הפרשת תרומות ומעשרות ובחילול קדושת רבעי, נתינת מעשר עני באמצעות חוזי הלוואה והסכמים עם העניים. ונתינת מעשר ראשון ללוי באמצעות חוזי הלוואה והסכמים עם הלוי.

מטרת המחקר היא לסייע בכל תחום לפתור את בעיות ההלכה ובשילוב של המחקר המעשי להביא פתרונות לפני הגורמים הרלוונטיים. כגון: מציאת כנה לעץ האגס ללא מגבלות ההלכה. פתרונות מיוחדות ויצירתיות במשתלות כדי לחסוך שנת ערלה לחקלאי. ובשנה זו שהיא שנת השמיטה, המכון הוא חלוץ בסיוע לחקלאים בהתאם למגבלות ההלכה שיוכלו לגדל ולהתפרנס גם בשנה זו, אם באמצעות גידול במצעים מנותקים, ואם ביישום הפתרון ההלכתי הוותיק של שיווק תוצרת שהיא "אוצר בית דין".

רבים מהפרוייקטים הגדולים של הכשרות בעשור האחרון, נולדו ביוזמת המכון, לוו והסתיימו בעזרת רבני ואנשי המקצוע של המכון, בין הפרויקטים ניתן למצוא:
משתלות בפיקוח על עניני ערלה.
מציאת כנות מותרות להרכבה בעצים להמנע מאיסור כלאים.
מחקר ארוך טווח לסיווג בוטאני – הלכתי, לעצים סובוטרופיים.
מחקר על המלאכות המותרות והאסורות בשנת השמיטה.
אופן גידול פטריות ללא חרקים.
דגים ללא טפילים – בבריכות הגידול בארץ ובחו"ל.
דגים ללא טפילים – אופני העיבוד במדינות השונות בעולם ללא טפילים.
מחקר על דג הרוטברש באיסלנד, על שיווקו ללא טפילים.
עלי גפן מתורכיה ללא חרקים.
אצות ים ללא חרקים.
קמח מלא ללא חרקים וללא צורך בניפוי
פיקוח ייחודי - דגים ללא חרקים
המכון מפעיל מפקחים מומחים שמבצעים פיקוח צמוד מטעמינו בבריכות הגידול, וכן מפקחים שנותנים פיקוח ויעוץ הלכתי וכן צוות המעבדה של המכון ביצע מחקר ארוך בשנים האחרונות ופיתח שיטות מיוחדות כמעט לכל הדגים המיובא מחו"ל, כיצד להסיר את הטפילים עוד בזמן העיבוד של הדגים במפעלים בחו"ל. נושא נוסף באותו תחום, היא תעשיית ביצי הדגים שגם עבורה פותחו שיטות מיוחדות להסרת תולעי אניסאקיס הדבוקים והתפוסים בביצים. וכן מחקר ארוך מאד שהתבצע על האפשרות של הסרת סוסוני ים וסרטנים בינות לאצות הים עבור תעשיית הסושי, ולאחרונה אף הייתה הצלחה בפיתוח של שיטה שעבדה יפה, והצליחו לייצר את האצות נקיים מכל חשש דבר שיאפשר ליבואנים הכשרים בעולם להשתמש עם שיטה זו להסרת הטפילים.
אוצר בית דין
המכון מקיים פעילות של אוצר בית דין רחב היקף ומפקח ומבקר את השטחים והחקלאים. המכון מעסיק את טובי הרבנים והמומחים הבקיאים בתחום זה. הרבנים הפוסקים מדריכים את החקלאים בהתאם לכל הכללים ההלכתיים, פעילות זו נעשית לתועלת הציבור הרחב שזוכה לאכול בשנת המכון שהוא למהדרין בכל הענינים, בשנת השמיטה תשס"א ובשנת השמיטה תשס"ח, הוא הגדול ביותר בין המסגרות השונות הקיימות.
ימי עיון והדרכות
עריכת ימי עיון והרצאות בכל הארץ, לכל המגזרים ולכל הגילאים – מהדרכות לילדי הגנים ובתי הספר בשילוב מצגת מיוחדת וחווייתית, דרך סדנאות לקהל הרחב אודות הדרכות בנושאי כשרות, שמיטה, חרקים בדגים, חרקים בצומח, ועוד, ועד ימי עיון והדרכות לחקלאים בנושאי תפעול שוטף בחקלאות בהתאם להדרכות ההלכה.
'תנובות שדה'
הוצאת חוברת דו-חודשי עדכנית לציבור הרחב. בחוברת מובאים מאמרים אקטואליים הנכתבים ע"י רבני המכון וע"י רבנים מומחים, במגוון נושאים הקשורים למצוות התלויות בארץ, לכשרות המזון, ועוד.
בית מדרש ללימוד תורת "זרעים"
לצדו של המכון פועל בית מדרש ללימוד הלכתי של מצוות התלויות בארץ, בית המדרש נועד ללימוד עיוני והעמקת הידע והעניין בציבור בתחומי המצוות התלויות בארץ. במסגרת בית המדרש נלמדו ונחקרו סוגיות הלכתיות רבות שהניבו כבר מאות מאמרים וכמה ספרים חשובים בתחום מצוות הארץ. חלק נוסף של בית המדרש הוא כולל האברכים שמיקומו בעיר "אלעד" – שם עוסקים אברכים בלימוד העיוני של מסכתות שונות בסדר זרעים.
השאלה היא לא מה אסור -   בדגים יש טפילים, בירקות יש חרקים, היבולים הם טבל, ערלה וכלאים ואסורים באכילה או בקיום.
אלא כיצד מותר -   כיצד בודקים את הדגים והירקות, כיצד מצטרפים ל "בית המעשר" איזה שתיל הוא ללא חשש כלאים ומותר בקיום.
המכון על כל שלוחותיו עוסק בכל המגוון הרחב של מצוות הארץ, חרקים וטפילים.
המכון מעמיד לרשותך את מירב ומיטב האינפורמציה שברשותו ונותן פתרון לאדם הפרטי בהפרשת תרומות ומעשרות ולחקלאי ולבעל עסק המפריש כמויות גדולות של יבולים.
לוגו המכון למצוות התלויות בארץ 'חותמת 'כשרות למהדרין' של המכון למצוות התלויות בארץ חותמת 'נבדק ללא חשש טפילים' של המכון למצוות התלויות בארץ
המכון למצוות התלויות בארץ, ת.ד. 176 אלעד 4081003, טל': 03-9030580. פקס: 03-9030891.